Ostravice, 10. května 2025: Více než sto dvacet míst po celé republice pořádalo během sobotního dopoledne Férovou snídani. Jedním z těchto míst bylo také Hnízdo na Ostravici, kde lidé na společný stůl přinesli dobroty z fairtradových a lokálních surovin a společně piknikovali až do odpoledních hodin. Celkem se na tomto komunitním pikniku sešlo 60 lidí, aby projevili svůj zájem o životy lidí, kteří ve světě pěstují naše potraviny. Férová snídaně je největší českou akcí na podporu odpovědné spotřeby. Letos se na Férové snídani v ČR sešlo téměř 5000 lidí.
Do Hnízda přijela se svou rodinou také Tereza Odstrčilová, která se akce zúčastní už posedmé: „Na snídani jsme si vzali fairtradovou čokoládu a mléčné výrobky z nedaleké bio farmy v Kunčičích. Baví mě podpora malých farem. Můžu to dělat příjemným způsobem – koupit si kvalitní a dobré jídlo. Navíc se potkám s lidmi, kteří osobně ručí za jeho kvalitu. Mám ráda akce, kde nepotřebuji hlídání pro děti. Kde děti zažijí živé setkání bez scrollování na mobilu. Dospěláci si spolu povídají, děti hrají deskovky nebo si hrají. Tady okolo Hnízda je na to super prostor, kde si každý může najít svoje.“
Férová snídaně se koná vždy druhou květnovou sobotu na Světový den pro fairtrade, který je věnován spravedlivému obchodu. Většina pěstitelů kávy, kakaa nebo banánů žije v chudobě kvůli koloniální historii a nespravedlivému nastavení mezinárodního obchodu. Navíc na ně dopadá změna klimatu, ke které se svým způsobem života a omezenou spotřebou přispívají jen minimálně.
Díky systému Fairtrade pěstitelé v zemích Asie, Afriky a Latinské Ameriky získávají ekonomické výhody jako garantovanou minimální výkupní cenu a fairtradový příplatek. Navíc pěstitelé ve svých pěstitelských družstvech společně a demokraticky rozhodují o využívání tohoto bonusového fairtradového příplatku. Nejčastěji ho investují do zlepšení produkce, ale také sociálních a vzdělávacích projektů. Dopady Fairtrade popisuje pan Tran Dingh Trong, předseda vietnamského družstva EATU a pěstitel s 1,5 hektary kávy: „Jsem hrdý na to, že jsme se zapojili do Fairtrade. Než jsme se připojili, bylo pro nás pěstování i prodej kávy dost složité. Když jsme měli dobrou sklizeň, cena kávy na burze velmi klesla. Díky Fairtrade máme stabilnější ceny, jsme si jistější, kolik dostaneme. K dobré ceně dostáváme také příplatek, abychom zlepšili kvalitu kávy a podpořili lidi v naší komunitě.“
Do organizace jednotlivých komunitních pikniků se zapojují výhradně dobrovolníci a dobrovolnice. Patří mezi ně nejčastěji pedagogové, faráři, studenti, knihovníci nebo lidé z volnočasových organizací a zástupci obcí. V Hnízdě jí byla Klára Brzobohatá, která vede místní Komunitní centrum: „Ráda jsem se zapojila do organizace Férové snídaně. Je to krásná akce s místním i celosvětovým přesahem. Užili jsme si společnou snídani s přáteli a sousedy, hráli jsme hry s dětmi a strávili tak velmi příjemné dopoledne. Záleží mi ale i na tom, odkud naše jídlo pochází, za jakých podmínek ho lidé pěstují a jestli za svou práci dostanou spravedlivě zaplaceno – i když žijí třeba na druhém konci světa.“
„Fairtrade nepředstavuje jen certifikační zboží etického zboží, ale i globální hnutí propojující pěstitele a aktivní spotřebitele. Díky této akci máme příležitost společně ukázat svůj zájem o lidi, kteří pro nás pěstují plodiny a žijí přitom v chudobě. Z našeho šálku kávy připadá pěstiteli v průměru jen něco málo přes 1 korunu a z tabulky čokolády 2 až 3 koruny,“ vysvětluje celorepublikový koordinátor akce Stanislav Komínek z organizace Fairtrade Česko a Slovensko a zároveň režisér nového dokumentárního filmu Kávová budoucnost, který přibližuje podmínky pěstitelů kávy v Latinské Americe.
Na férovce v Hnízdě natáčel Osky Fiala z mediálního týmu Hnízda. Chcete viděta, jaká byla atmosféra na férové snídani v Hnízdě nebo si poslechnout rozhovory s účastníky. Můžete podívat na herohero, My děti z Hnízda.
Další informace o akci naleznete na www.ferovasnidane.cz a www.fairtrade.cz.













